Qi Gong (čti čchi kung) – jeden z pěti nástrojů tradiční čínské medicíny

V Číně existuje několik tisíc různých stylů cvičení Qi Gong. Většina z nich jsou velmi staré, tradiční, náboženstvím opředené metody, známé jako prevence před onemocněním, meditace v pohybu, či základ bojových umění.

Na základě těchto tradičních stylů byla v posledních 50 letech vyvinuta velmi efektivní léčebná metoda  Zhineng Qi Gong ( čineng čchi kung). Tato metoda je také vědou o lidském vědomí a mysli ve spojení s vesmírnými zákony. Pro nás je důležité, že máme tak přístup k velmi jednoduché a efektivní samoléčbě, kterou může praktikovat každý sám doma,  nezávisle na věku či zdravotním stavu.

Zhineng Qi Gong vyvíjel od  padesátých let minulého století Dr. Pang He Ming – humanitní lékař a velmistr Tai Chi. Spojil ty nejjednodušší a nejefektivnější pohyby z Tai Chi a Qi Gong a vytvořil tak formu cvičení, kterou je každý schopen rychle a lehce ovládat. Smyslem této jednoduchosti je pomoc těžce nemocným pacientům, kteří nemají dostatečnou fyzickou kondici a často ani dostatek času, aby se učili komplikované a náročné cviky. Touto jednoduchou metodou léčil Dr. Pang Ming v Huaxia centru (největší nemocnice světa bez léků) v Číně více než 200.000 pacientů se 180 různými diagnózami. 95% pacientů opustilo centrum buď naprosto vyléčených, nebo alespoň v podstatně lepším stavu. Toto centrum bylo úzce spojeno s univerzitami a vědeckými institucemi a probíhal zde neustále kromě léčení také vědecký výzkum vědomí člověka.

V roce 1997 vydalo čínské ministerstvo sportu knihu o 21 různých Qi Gong stylech, z nichž byla metoda Zhineng Qi Gong uznána tou nejefektivnější ve vlivu na lidské zdraví a potenciál. O rok později bylo těch 11 nejefektivnějších stylů znovu přezkoumáno a znovu byl Zhineng Qi Gong vyhodnocen jako nejlepší.

Zhineng Qi Gong je velmi efektivním a jednoduchým nástrojem ke kultivaci lidského zdraví a mysli, k nalezení vnitřního potenciálu a k rozvíjení kreativity.

Zlepšuje efektivitu jak při práci, tak i celkově v životě. Pomáhá při rozhodování v nesnadných či důležitých situacích, kultivuje v člověku vnitřní klid, rozvahu, důvěru a zbavuje strachu a obav.

Při praktikování ve skupině velmi přirozeně kultivuje kolektivní vědomí a zlepšuje mezilidské vztahy.

Největší výhodou tohoto cvičení je jednoduchost. Stačí praktikovat 20 – 25 minut denně jednoduchou sestavu pomalých pohybů a výše popsané benefice na sebe nenechají dlouho čekat.